فرم ارسال نظر : لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را همراه با آی دی تلگرام خود ارسال کنید.

واحد پشتیبانی نیازمندیهای مبلمان
صفحه اصلی رشته مبل‌سازی کلاسیک

رشته مبل‌سازی کلاسیک

رشته مبل‌سازی کلاسیک در کاردانش برای مهارت کاراموزان
رشته مبل‌سازی کلاسیک در کاردانش برای مهارت کاراموزان

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش رشته «مبل‌سازی کلاسیک» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

* معرفی رشته

صنعت چوب در ایران سابقه تاریخی داشته و به عنوان صنعت مادر معرفی شده است. به همین دلیل توسعه و رواج این هنر اصیل ایرانی در قالب آموزش مهارت‌های این رشته در هنرستان‌های کاردانش برای هنرجویان علاقه‌مند تعریف و پایه‌گذاری شده است.

* سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، چهار استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:

1ـ استاندارد درودگری درجه 2: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی انبار نمودن و خشک کردن، برشکاری قطعات چوب با وسایل دستی و ماشینی و رندیدن آنها با ابزارهای مختلف و ساخت انواع درب پرسی و مونتاژ کارهای ساده طبق نقشه‌های داده شده و سرویس و نگهداری تمام ابزارهای درودگری برآید.

2ـ استاندارد کلاف‌سازی مبل استیل چوبی: در این استاندارد هنرجو می‌تواند از عهده تجهیز و سازماندهی کارگاه، انتخاب مواد اولیه چوبی و غیرچوبی، طراحی انواع کلاف‌های مبل استیل و صندلی و مبل تمام پارچه، رسم نقشه‌های فنی، کار با وسایل پنوماتیکی و ماشین‌آلات، برشکاری قطعات کلاف‌ها، ساخت اتصالات چوبی کلاف‌ها، ساخت انواع کلاف‌های مبل و صندلی و کنترل و کیفیت کار برآید.

3ـ منبت کار درجه 2: هنرجو در این دوره توانایی شناخت منبت‌کاری و انواع آن، شناخت و انتخاب چوب، شناخت مصالح و ابزار دستی مورد استفاده در منبت‌کاری، اندازه‌گیری ابعاد و زوایای قطعات با شکل هندسی منظم و غیرمنظم، برش‌کاری چوب با استفاده از انواع اره دستی، رنده‌کاری سطوح قطعات چوبی با استفاده از انواع رنده‌های دستی، شناخت و ساخت اتصال‌های چوبی طولی و عرضی، سوهان‌کاری و چوبساء کاری قطعات، تیز کردن انواع مغار مورد استفاده در منبت، انتخاب طرح، انتقال طرح بر روی چوب، برش چوب با دستگاه اره نوکی، بستن قطعه کار به گیره و میز کار و سرویس و نگهداری میز، منبت‌کاری روی چوب همچنین پرداخت کاری و سنباده‌کاری چوب را آموزش می‌بیند.

4ـ فروشنده مصنوعات چوبی: هنرجو پس از پایان دوره آموزشی می‌تواند انواع چوب و صفحات چوبی را تشخیص داده. اصول اولیه حسابداری و محاسبه قیمت تمام شده مصنوعات چوبی را انجام داده، مواد اولیه مصرف شده در ساخت مصنوعات چوبی را برآورد کرده، قوانین و مقررات گمرکی مرتبط با چوب را به کار برده و مصنوعات چوبی را بفروشد.

* آینده تحصیلی و شغلی

شرایط و نحوه ادامه تحصیل: دانش‌آموزان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی و دانشگاه آزاد و دانشگاه فنی و حرفه‌ای در رشته مرتبط ادامه تحصیل دهند. همچنین با سه ساله شدن دوره تحصیلی دوره دوم متوسطه در مقطع کارشناسی نیز در رشته‌های مرتبط با صنایع چوب ادامه تحصیل دهند.

آینده شغلی و بازار کار: فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان درودگر، ام دی‌اف کار، منبت کار و مبل‌ساز در مراکز صنعتی مشغول به کار شوند. تعدادی از این مراکز عبارتند از:

ـ کارخانجات و کارگاه‌های مبلسازی، پالت‌سازی، ام‌دی‌اف سازی، جعبه‌سازی. 

* ساعت آموزش

رشته «مبل‌سازی کلاسیک» دارای ۱۱۰ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت شایستگی‌های عمومی، ۵۹ ساعت شایستگی‌های فنی و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «درودگر درجه ۲ متشکل از ۵ واحد نظری و ۱۵ واحد عملی»، «کلاف‌ساز مبل استیل چوبی متشکل از ۴ واحد نظری و ۶ واحد عملی»، «منبت کار درجه ۲ متشکل از ۳ واحد نظری و ۸ واحد عملی»، «فروشنده مصنوعات چوبی متشکل از ۳ واحد نظری و ۲ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

منبع : فارس

مطالب مرتبط با نیازمندیهای مبلمان

مبل مناسب : قطعا خرید مبل نشان دهند سلیقه و ذوق هنری شماست و ارتباط تنگاتنگی  با روحیه افراد خانواده دارد و میتواند به رنگ و روی زندگی افراد تاثیر بسزایی بگذارد.  خرید مبل : خرید مبلمان ر ...

خواب یکی از مهمترین وظایف ماست. بد خوابیدن به علت سرویس خواب بد و یا خوابیدن روی زمین می تواند بر احساسات، سلامتی و افکار شما تأثیر بگذارد. بنابراین، انتخاب نوع مناسب تخت و سرویس خواب ، تصمیم مهمی است ...

برای خرید مبل با کیفیت و خرید مطمئن باید اطلاعاتی راجب جنس چوب و جنس پارچه داشته باشیم و با توجه به سبک خانه خود بهترین مدل و رنگ را برای مبلمان منزل در نظر بگیریم . در ادامه مطلب ما به شما اطلاعاتی ر ...

تاریخچه صندلی و نشیمنگاه: صندلی از دوران باستان استفاده شده است، اگر چه برای قرن ها، این یک وسیله  نمادین از دولت و حرمت بوده . معنا صندلی:  "صندلی" همچنان به عنوان نماد ق ...

چوب یک بافت ساختاری متخلخل و فیبری است که در ساقه و ریشه درختان و سایر گیاهان چوب دار است. موارد اولیه چوب: این یک ماده ارگانیک، ترکیبی طبیعی از الیاف سلولز است که در کشش قوی هستند و در یک ماتری ...